Jak vybrat nejen trekovou obuv

17.02.2013 10:02

Neobejdete se bez dobrých bot. Samozřejmě i další vybavení musí mít vyrovnanou úroveň. Špatné pláštěnky si bez deště nikdo nevšimne, ale špatné boty se přihlásí vždy. Jenže jak si vybrat ty správné boty? To je otázka, kterou si klade každý kdo stojí před rozhodnutím jaké boty si koupit. Bohužel neexistuje jednoduchá odpověď, protože každý má své specifické potřeby a možnosti.

Popis: Pohorky, treková obuv, treková bota, turistická botaNejdůležitějším pravidlem je nákup neuspěchat. Ve spěchu člověk snadno zapomene na některé detaily a mávne rukou nad věcmi co chtěl původně vyzkoušet a to je jistá cesta k velkému zklamání.

Není tu popsán  žádný  jediný správný postup výběru bot, ale spíš námět k zamyšlení. Při výběru bot je třeba zvážit způsob použití a určit kategorii bot. Je třeba se zamyslet také nad cenou a využitím takovýchto bot.

Lepší je si dříve ujasnit co se od bot požaduje. Ideální boty by měly poskytovat oporu, ale přitom neomezovat žádoucí pohyb. Být nepromokavé a přitom velmi dobře prodyšné a samozřejmě by měly být co nejlehčí. Hezká myšlenka, ale teď zpátky na zem. Takovéto boty prostě neexistují. To jakou oporu a stabilitu od bot budeme vyžadovat závisí na terénu kam míříme.

Platí zásada, že čím náročnější terén a čím těžší náklad neseme tím lépe využijeme pevnější boty. Pevnější boty lépe přenáší síly působící na nohy a také nohy lépe chrání. Pro pohodlnou chůzi však naopak bota musí pracovat s nohou. Výsledkem je tedy vždy kompromis. Od velmi pevných lezeckých bot do technického terénu přes středně pevné pohorky, které jsou vhodné na dlouhé pochody i v náročném terénu až po velmi komfortní měkčí boty do méně náročného terénu.

Oporu a stabilitu bot je třeba při nákupu vyzkoušet. Nejdůležitější je torzní stabilita boty a rozložení síly do podrážky. Ani u těch nejlehčích bot do horského terénu nesmí dojít k tomu, že podrážka nerozvede sílu do plochy, protože by pak byl každý špičatý kámen cítit v chodidle. Také nesmí dojít k tomu, že špičku boty otočíte vůči patě v podélné ose. Takovéto boty mají malou torzní stabilitu.

U renomovaných firem lze vysledovat velkou pozornost, kterou věnují vyztužení a stabilizaci podrážek. Výsledkem tohoto vývoje pak jsou velmi pohodlné a přesto stabilní boty, které mají vytuženou podrážku se stabilizátorem. Snahou výrobců je co nejstabilnější bota při co nejnižší hmotnosti. Tomu odpovídá i hlavní směr ve výrobě bot s lepenou podrážkou s anatomicky uzpůsobenými výztuhami. Boty pak jsou lehké, velmi pohodlné a přesto stabilní s oporou kotníku.

Pokud si ujasníme stabilitu a oporu se dá již začít uvažovat nad kategorií bot, které by tyto představy splnily. Když tuto představu doplníme o předpokládaný terén a použití začíná se nám rýsovat nejen kategorie, ale i typ bot. Každé mají své použití a přednosti a žádné z nich nejsou univerzální.

Při výběru je dobré dát na výrobce podle jeho zařazení. I na první pohled stejné boty zařazené do rozdílných kategorií se liší právě technickými a materiálovými detaily, které nelze jen pohledem odhalit.

Trendem i v kategorii lehčích bot je používání vysokých gumových obsázek pro ochranu před oděrem. To umožňuje zjednodušit svršek boty a boty tak mohou být lehčí. Pokud však bude bota vystavena opotřebení z více stan než při běžné chůzi (např. při lezení) musí být i nadále celkově z pevných materiálů.

Při výběru kategorie hraje svou roli i budoucí použití. Žádné boty totiž nezvládají s přehledem více kategorií. Často se doporučuje  pokud váháte boty raději předimenzovat. Ale toto pravidlo je vhodné uplatnit pouze do kategorie horských trekovek určených k chůzi.