Jak se boty zkouší

22.02.2013 08:21

I když si vyberete ty nejlepší boty tak pokud nebudou správné velikosti tak jsou k ničemu. Tady je opravdu každá rada drahá. Nikdo jiný než Vy sami totiž nemůže vědět jak se v dané botě cítíte. Pokud máte pochybnosti vyzkoušejte více velikostí i jiných modelů ať můžete porovnat i tvar a šířku jednotlivých bot. Zkoušejte dané boty po co nejdelší dobu. Jen po důkladném zkoušení se dá předejít problémům při akci.

Jednou z možností jak si pomoci s výběrem je domácí test, kdy si boty po nákupu doma obujete a strávíte v nich třeba půl dne. Potom, pokud vám boty opravdu nesedí, je stále můžete jít zkusit vyměnit za jinou velikost. Pokud byste tohle zjistili až po první akci v terénu, tak bohužel nic už nemůžete napravit, protože použité a ochozené boty vyměnit nelze. Zkoušet je třeba vždy velikost a také šířku boty a to u obou bot. Velikost zkoušíme s ponožkami, které budete používat.

Není na škodu si používané ponožky přinést a vyzkoušet si boty i bez a s ponožkou navíc. To vás upozorní na možné místa kde by vás bota mohla tlačit. Důležitá je délka, ale i šířka. V délce vyzkoušejte vždy i větší a menší variantu, abyste mohli posoudit. Ideální je, pokud je obchod dobře zásoben a má boty v celé řadě včetně polovičních velikostí.

Podívejte se také na konstrukci boty, která vám může mnoho napovědět. Boty s vysokou gumovou obsázkou a ochranným lemem se téměř nevytáhnou v žádném směru. Boty s nízkým lemem se pak lépe vytvarují do šířky. Boty, které nemají skoro žádný ochranný lem a jsou jen přilepeny k podrážce se mnohem lépe přizpůsobí do šířky, ale jsou určeny do méně náročného terénu a jsou i náchylnější k poškození.

Pokud máte atypicky tvarovanou nohu, tak se vám vyplatí navštívit obchodníky v zahraničí, kde je v obchodě mnohem větší výběr z celých řad od různých výrobců, kteří mnohdy vyrábí tu samou velikost ještě navíc i v dosti rozdílných šířkách

Boty rozšněrujte a obujte se správnou ponožkou. V tuto chvíli nesmí být boty těsné. Při posunutí nohy tak, aby se prsty dotýkaly špičky bez deformace, by za patou mělo být místo. Potom boty utáhněte a zašněrujte obzvláště kolem nártu a kotníku. Potom se několikrát projděte. Vyzkoušejte jak bota sedí a potom vyzkoušejte chůzi do svahu, z kopce i v traverzu. Většina odborných obchodů již má malou rampu na zkoušení bot a proto je vhodné boty kupovat právě tam.

Při simulaci výstupu do strmého kopce by se v botě neměla hýbat pata a při sestupu by se prsty neměly stlačovat ve špičce boty. Při pokleku by také neměl jazyk uhýbat někam do strany a nemělo by nic tlačit. Důležité je vyzkoušet pohodlí zda někde něco netlačí v šířce boty. Vyzkoušejte chůzi s nakloněnými kotníky v traverzu a chůzi po hraně boty a při lezeckých ambicích také pevnost boty, postavením na hranu a kopnutím do pevné překážky. Při kopnutí vás nesmí tlačit prsty, nebo pak při zakopávání maček budete silně trpět. Nezapomínejte na to, že po celodenním pochodu se vždy a každému noha o trošku zvětší.