Jak na údržbu bot

27.02.2013 10:29

Pokud si boty vyberete, pořídíte a používáte tak je nutné jim věnovat trochu péče. Odvděčte se svým botám za dobrou službu pravidelnou údržbou. Nejlépe hned po každé akci. Údržba se skládá ze dvou částí, z čištění a impregnace. Boty čistíme neagresivně vodou a kartáčem a nebo pouze kartáčem na sucho. Vnitřek boty je vhodné po každém použití důkladně vytřít vlhkým hadrem. Jednou za čas je pak potřeba důkladně vymýt i celý vnitřek boty.

Větší pozornost je třeba věnovat botám s koženou podšívkou, kterou je kromě umytí nutné i ošetřovat. Při značném zašpinění lze použít slabý roztok mýdla, ale nejlépe je použít čistící prostředky určené přímo na turistickou obuv. Nepoužívejte k mytí čistící prostředky s detergenty, protože poškozují impregnační úpravy materiálů.

Po umytí boty necháme vyschnout při běžné teplotě. Rychlé sušení u zdroje tepla botám rozhodně nikdy neprospívá. Poté co vyschnou je naimpregnujeme a ošetříme svršek, který může být zhotoven z kůže (usně), syntetických materiálů či z kombinace těchto materiálů. Přípravek tedy zvolíme podle toho zda se jedná o celokožené boty nebo o boty kombinované (kůže/textil).

Přípravky jsou dále děleny podle toho, na jak upravenou useň jsou určeny. Na svršek z broušené usně je vhodný jiný přípravek, než na hladkou useň. Impregnací zvyšujeme vodoodpudivou úpravu usně, která je pak mnohem odolnější vůči vodě, což se projeví menší nasákavostí a také mnohem rychlejší vysychánímPopis: C:\Users\Libor\LIBOR\Honza Rohrer\Treky\impregnace_kuze_shop_m.jpg.

Nejjednodušším řešením je použít k ošetření stejný typ přípravku jaký použil výrobce. Pro silikonizovanou useň je ideální použít prostředek na bázi silikonu, pro voskovanou, na bázi vosku a olejovanou, na bázi oleje. Pokud nemáte jistotu, je ideální použít impregnační prostředek přímo doporučený od výrobce. Poptejte se již při samotné koupi bot.

Nejčastěji používané jsou impregnační prostředky na bázi silikonu, fluorkarbonu, vosků, polymerů a olejů. Některé prostředky na bázi vosků a polymerů jsou ve formě impregnačního roztoku na bázi vody, které je vhodné nanášet na vlhkou useň. Prostředky na bázi oleje lze použít pouze na olejované usně. Při použití na jinak upravený typ usně dochází k jejímu znehodnocení.

Impregnační prostředky na bázi včelího vosku, mají své specifické vlastnosti, proto je vhodné při nanášení vosku useň mírně zahřát, aby vosk dobře pronikl hluboko do struktury usně. Nevýhodou je změna vzhledu, ztmavnutí. Naopak velkou výhodou je však to, že kůže je chráněna i mechanicky a uchovává si své vlastnosti po dlouhou dobu.

Impregnační prostředky na bázi silikonu či fluorkarbonu, useň vodoodpudivě upraví, ale nijak ji mechanicky neošetří a proto je třeba používat i tzv. kondicionéry na kůži, které zlepšují mechanické vlastnosti takto impregnované usně.